Закрити

Записатись на прийом

Бажаєте поставити запитання, уточнити деталі або в чомусь сумніваєтеся? Будь ласка, залиште свій номер - ми обов'язково вам допоможемо

Лікування ускладнень після COVID

COVID-19 небезпечний своїми наслідками. Про це вже неодноразово казали спеціалісти, які вивчають цю підступну хворобу. Втім, якщо не нехтувати своєчасним лікуванням, у більшості випадків хворобу можна повністю подолати. І навіть важкий перебіг захворювання – це не вирок. Пацієнтів з ускладненнями після COVID-19 успішно лікують у торакальному відділенні Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги. Максимально зрозуміло на найбільш розповсюджені запитання щодо постковідних ускладнень відповів завідувач відділення Роман Лаврухин.

Які можуть бути ускладнення?

Пневмоторакс і пневмомедіастинум

У процесі лікування хворих з COVID-асоційованими пневмоніями доволі часто виявляють такі патологічні стани: пневмоторакс і пневмомедіастинум. Ці патології з’являються, коли через запалення легень руйнується частина плеври. Також нерідко вони виникають на тлі бульозної емфіземи легень.

Що при цьому відбувається? Повітря потрапляє у плевральну порожнину, формуючи пневмоторакс. При цьому легені стискаються і не можуть брати участь в газообміні. Або інший варіант, коли повітря проривається у клітковину середостіння і хворий відчуває ніби «хрускіт снігу» під шкірою. Це називається підшкірна емфізема або пневмомедіастинум. Цей патологічний стан може розповсюджуватись на грудну клітину, шию, обличчя, а іноді навіть верхні та нижні кінцівки. Це дуже небезпечно для життя і необхідна термінова хірургічна корекція. Якщо це пневмоторакс – то дренування плевральної порожнини, аби легені знову могли брати участь в газообміні. Якщо це підшкірна емфізема, то робиться розтин клітковини середостіння і грудної клітини, аби повітря могло вийти з тканин і не тиснути на кровоносні судини та органи. Це операції, які робляться тільки у нашому відділенні. 

 

Піопневмоторакс

Також при COVID-асоційованих пневмоніях нерідко спостерігаються гнійні процеси у легенях і плевральних порожнинах. Гнійники у легенях можуть прориватись у плевральну порожнину. Це піопневмоторакс. Наявність гною та повітря у легенях не дає їм можливість повноцінно брати участь у процесі дихання. У найскладніших випадках ми спостерігаємо двосторонній піопневмоторакс. Це вже вкрай небезпечний стан для життя пацієнта, коли він може задихнутись. Необхідно застосовувати дуже швидкі заходи для спасіння життя. В першу чергу, це дренування плевральної порожнини. Але ми вже знаємо, що самостійне розправлення легень при постковідних пневмоніях практично не відбувається. Тож таких хворих необхідно підключати до автоматичних апаратів аспірації, які будуть розправляти легені, відкачувати рідину з плевральної порожнини. Такі апарати є у відділенні, ми їх регулярно використовуємо і для лікування звичайних пневмоній. Але особливо вони показані та ефективні при постковідних ускладненнях.

 

Фібрози легень

Часто у хворих після COVIDу формуються фібрози легеневої тканини. Тобто, це часткова заміна здорових тканин рубцевими. Легені втрачають можливість адекватно розтягуватись. А якщо на фоні цього виникає гнійне запалення плеври, то тривалість лікування істотно затягується. Пацієнти з такими ускладненнями нерідко перебувають у нашому відділенні 2-3 місяці.

На жаль, фібрози легень видалити неможливо. Це як грубі нитки павутиння, які розповсюджуються по легеневій тканині і орган втрачає свою еластичність. За нашими спостереженнями, фіброзні зміни в легенях здатні розсмоктуватись самостійно. За такими хворими ми стежимо, періодично робимо комп’ютерну томографію. І у деяких пацієнтів доволі швидко зникають фіброзні зміни – іноді за 1,5-2 місяці повністю уходить патологія. Але часом процес може затягуватись. Це індивідуальні особливості кожного організму.

 

Чи можна поступово відновитись після коронавірусу самостійно в домашніх умовах?

Дуже важливо лікувати ускладнення після коронавірусу в умовах спеціалізованого стаціонару, як наш. Адже технічно провести операцію і встановити дренаж може будь-який хірург. Але головне не стільки це, а післяопераційний період і догляд за такими хворими. Буває так, що наші спеціалісти оперують і дренують пацієнтів на виїзді. Але як-тільки ПЦР-тест стає негативним, ми всіх таких хворих переводимо у наше відділення, аби тут надавати спеціалізовану допомогу. Ні про яке самолікування не може бути й мови!

У нашому відділенні є все необхідне обладнання для цілодобової допомоги та спостереження за такими пацієнтами. У достатній кількості маємо апарати постійної аспірації повітря та ексудату з плевральної порожнини. Торакальне відділення облаштовано централізованою подачею кисню. Крім того, є пересувний кисневий концентратор, який ми можемо відправити у будь-яку палату відділення, якщо це необхідно. Кисневого дефіциту у відділенні немає.

Крім того, у відділенні постійно працює анестезіолог, який має великий досвід лікування та догляду за післяопераційними хворими.

 

Як можна пройти лікування постCOVIDних ускладнень у 5-ій лікарні?

Ми постійно знаходимось у контакті з інфекційними стаціонарами, які займаються лікуванням ковіду. Практично щоденно проводимо онлайн-консультації з колегами. Якщо у хворих у будь-якому стаціонарі міста та області виникають якісь серйозні ускладнення, пов’язані з COVIDом, ми надаємо або консультативну допомогу, або таких хворих оперують на виїзді наші спеціалісти. Якщо ж пацієнт вже має негативний ПЦР-тест на COVID, ми переводимо його до нашого торакального відділення. І тут людина проходить подальше стаціонарне лікування. Вже близько двох десятків таких хворих вже успішно проліковано у нашому відділенні.

 

Нагадаємо, що своєчасне звернення до лікаря за перших ознак гострої респіраторної інфекції (підвищення температури, кашель, біль у горлі, нежить, закладеність носу тощо) – це підвищення шансів на неускладнений перебіг захворювання. Якщо ж ускладнення після КОВІДу з’явились, ви можете отримати консультацію спеціалістів торакального відділення 5-ої лікарні швидкої допомоги. Для цього звертайтесь до консультативно-діагностичного відділення за тел. +38 095 153 55 55. Адреса: вул. Перемоги, 80.

Контактна інформація

Адреса

м. Запоріжжя, вул. Перемоги 80

Графік роботи

24/7/365

Натисніть для взаємодії