Відділення ранньої реабілітації на 40 ліжок – одне з наймолодших в 5-ій лікарні. Воно почало повноцінно працювати з кінця минулого року. Втім, за цей час плідна робота фахівців цього відділення довела, що реабілітаційна допомога пацієнтам з різними патологіями – це часто запорука повного одужання і повернення до якісного життя.

Відділення ранньої реабілітації надає допомогу пацієнтам з ураженнями нервової та скелетно-м`язової систем. По цим послугам лікарня має договори з НСЗУ. Завідувачка відділення лікарка фізичної та реабілітаційної медицини вищої кваліфікаційної категорії, кардіолог Ірина Балашова. «Госпіталізуємо у своєму відділенні хворих з нейрохірургічного та травматологічного відділень у ранньому післяопераційному періоді. Нейрохірургія – це, передусім, інсультні хворі: пацієнти з ішемічними інсультами, геморагічними інсультами, спінальними та іншими ураженнями нервової системи. У складі відділення працюють 4 лікарі: травматолог-ортопед Максим Антонюк, лікар фізичної та реабілітаційної медицини Павло Левицький, я - лікарка фізичної реабілітаційної медицини, кардіолог та завідувачка відділення, а також невролог. У нас надають хворим медикаментозну допомогу, яка допомагає утримувати позитивну динаміку лікування. Адже зазвичай хворі у віці з поліорганною недостатністю. А також надаємо реабілітаційні інтервенції», - зазначає Ірина Балашова.

 

Наразі штат відділення повністю укомплектований спеціалістами, у відділенні є майже вся необхідна техніка, проведено якісний ремонт. Директор КНП «Міська лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР Дмитро Івченко відзначає: «Наразі відділення реабілітації має все необхідне обладнання для проведення відновлювальних заходів. Індивідуальний підхід у лікуванні та реабілітації, медична обґрунтованість усіх процедур дозволить досягати позитивної динаміки у хворих у найкоротші строки».

Фахівці-реабілітологи надають допомогу пацієнтам у різних відділеннях лікарні. Їхніх послуг часто потребують хворі, які перебувають у ранньому післяопераційному періоді. Тож, фахівці з реабілітації допомагають таким пацієнтам безпосередньо біля ліжок або у кімнатах реабілітації.

Лікар фізичної та реабілітаційної медицини Павло Левицький розказав про етапи діагностування та лікування пацієнтів у відділенні ранньої реабілітації. «Коли надходить пацієнт, його оглядає профільний лікар. Це або травматологічний профіль, або неврологічний. Далі його оглядає мультидисциплінарна команда. У її складі: лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевт, масажист, сестри апаратної фізіотерапії, асистенти. Пацієнту складають індивідуальну карту реабілітації. Реабілітація включає в себе медикаментозну терапію (її призначає профільний лікар травматолог чи невропатолог). Після цього ми розписуємо хворому заняття у залі ЛФК та кінезіотерапії. Наприклад, я можу дозувати фізичне навантаження, вирішую, в якому режимі може займатись ЛФК пацієнт, розписую комплекс вправ для реабілітації, в тому числі, на тренажерах».

Також спеціалісти відділення ранньої реабілітації призначають пацієнтам апаратну фізіотерапію. У відділенні на сьогодні є велика база апаратів для швидкого відновлення хворих. Це ампліпульс, електрофорез, лазеротерапія, УВЧ, апарат Хвиля, магнітотерапія. Активно використовують тут також міостимуляцію. Вона ефективна у лікуванні неврологічних хворих з геміпарезами. Зараз у відділенні є чимало і нових тренажерів для механотерапії. Це комплекс вправ, які допомагають покращити рухомість суглобів, окремих м’язів.

 

«Коли хворий йде у зал реабілітації, він займається у двох напрямках: з лікарем ЛФК та механотерапією. Крім того, в нас є якісний реабілітаційний стіл, нові ліжка з функціональними матрацами. Це важливо для хворих з важкими ушкодженнями. Маємо на сьогодні 40 таких ліжок у відділенні», - додає Павло Левицький.

Також важлива складова реабілітації – лікувальний масаж. Його призначають індивідуально для кожного пацієнта – зони, кількість сеансів.

Допомогти людині, яка перенесла важку хворобу, повернутись до повсякдення, відновити соціально-побутові навички та професійні здібності – це завдання ерготерапевта. Він також працює з пацієнтами відділення реабілітації. Наприклад, після інсульту у хворого, який раніше працював вчителем, порушена дрібна моторика. Задача ерготерапевта відновити втрачені здібності людини. Для цього лікар і пацієнт працюють в окремому кабінеті.

 

Крім того, спеціалісти відділення працюють і з родичами хворого – пояснюють, як доглядати рідну людину, при виписці дають рекомендації, які вправи робити, в якій кількості, коли.

За словами завідувачки відділення, успіх реабілітації залежить, передусім, від пацієнта: «Якщо він зацікавлений у реабілітації, в нього є мотивація, то робота буде більш успішною. Адже основна – це робота в залі ЛФК. Це вправи, кінезіотерапія. Якщо хворий все це робить, виконує вправи, то все виходить якнайкраще».