Сучасний розвиток медицини вимагає широкого кола діагностичних методик. Головна мета – виявити патологію на ранньому етапі. Адже, чим раніше виявлено хворобу, тим більше шансів на повне одужання без тяжких наслідків. Радіонуклідна діагностика – це один з видів променевої діагностики, який допомагає розпізнати патологічний процес на молекулярному рівні. Іноді такі дослідження дозволяють виявити хворобу навіть на доклінічному етапі. І цілий ряд таких діагностичних заходів проводять на базі відділення променевої терапії 5-ої лікарні.

Інформація, яку можна отримати під час радіонуклідних досліджень унікальна. Вона дає можливість оцінити динаміку фізіологічних процесів, обміну речовин, кровообіг, функціональний стан різних органів та систем людини при багатьох захворюваннях.

Обладнання відділення променевої терапії Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги дозволяє досліджувати органи та тканини пацієнтів з використанням спеціальних радіофармпрепаратів. Вони вводяться хворим внутрішньовенно, але швидко покидають організм після проведення дослідження. Таким чином забезпечується мінімальне опромінення людини, відсутні побічні ефекти та не буває алергічних реакцій.

Завідувачка відділення променевої терапії Надія Ярошенко розповіла, які види досліджень проводять на базі підрозділу.

Радіоізотопна ренографія

Це скрінинговий метод діагностики, який дозволяє оцінити функціональний стан нирок. Цього, до речі, не дозволяє виявити звичайне УЗД. Це дослідження можна робити і під час профілактичних оглядів.

Під час процедури вводиться мінімальна кількість радіонукліда. Він проходить через судини нирок, накопичується в функціонуючий паренхимі та виводиться у сечовий міхур. Тривалість дослідження – 20 хвилин. Загалом це простий, високочутливий метод, який майже не дає променевого навантаження на організм. 0,03 мЗв – це у 100 разів менше, ніж навантаження при рентгенологічному дослідженні нирок з контрастуванням. Тому для контролю ефективності лікування можна проводити повторні дослідження.

Показання для радіоізотопної ренографії: хвороби та травми нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит, гідронефроз, гостра і хронічна недостатність, полікістоз), трансплантація нирки, сечокам’яна хвороба, пухлини малого тазу, хвороби передміхурової залози, артеріальна гіпертензія, набряки, цукровий діабет, нефроптоз, системні захворювання сполучної тканини. А також дослідження проводиться для контролю після літотрипсії, операцій на нирках, сечовому міхурі, матки, придатках.

Динамічна ангіореносцинтиграфія

Цей метод дозволяє дослідити розмір, форму, положення та функціональний стан нирки. Динамічна ангіореносцинтиграфія необхідна при всіх хворобах нирок, яку потребують дослідження загальної та роздільної клубочкової фільтрації в нирках. Також під час процедури лікар отримує зображення органів сечовивідної системи, кров’яного пулу, кінетику та транзит радіофармпрепарату в нирках.

Це безпечний та ефективний метод, який дозволяє бачити зміни в нирках набагато раніше, ніж рентгенологічні дослідження, які знаходять патологію у вже ураженому органі. Ангіореносцинтиграфія визначає зміни на 1-1,5 роки раніше інших досліджень!

Спеціальна підготовка до процедури не потрібна. Триває вона близько 20 хвилин. Показаннями для проведення є: запальні захворювання нирок, сечокам’яна хвороба, травми та трансплантація нирок, аномалії розвитку органу, гідронефроз, стеноз ниркових артерій, набряки, цукровий діабет, нефроптоз. Також процедура проводиться перед оперативним втручанням задля оцінки функціональних можливостей нирки та з метою планування органозберігаючих операцій на єдиній нирці.

Сцинтиграфія кісток

Цей метод дослідження дозволяє оцінити патологічні зміни скелету. Дає мінімальне променеве навантаження. На 4-6 місяців раніше, ніж КТ і МРТ, виявляє патологічні зміни у кістковій тканині.

Процедура не вимагає спеціальної підготовки. Початок діагностики – це введення радіофармпрепарату. За 2 години після введення речовина накопичується у кістках і скелет можна дослідити за допомогою гамма-камери в положенні лежачі у двох проекціях.

Показання для сцинтиграфії кісток: рання діагностика метастатичного ураження кісток при онкології, діагностика первинних пухлин кісток, системні хвороби кісткової тканини, травми, некроз щелепи, регулярні болі в кістках невстановленого генезу.

Сцинтиграфія щитоподібної залози

Дозволяє отримати дані про розмір, форму, локалізацію залози, функціональну активність тиреоїдної тканини. Сцинтиграфія дає чіткі діагностичні дані задля виявлення вузлової патології щитоподібної залози, визначення характеру вузлового токсичного зобу. Також це дослідження важливе для виключення загрудинного зобу.

Як пройти радіонуклідне дослідження у МЛЕ та ШМД?

Для цього вам знадобляться паспорт, результати проведених раніше обстежень та аналізів (КТ, МРТ, ПЕТ/КТ), висновки лікарів. Якщо ці дані відсутні, то інтерпретація результатів досліджень може бути не повною.

Звертайтесь до консультативно-діагностичного відділення лікарні за номером +38 095 153 55 55. Розташоване відділення за адресою: вул. Перемоги, 80.