На сьогодні у лікуванні онкологічних захворювань використовуються три основних методи: хірургія, хіміотерапія і променева терапія. І якщо раніше найефективнішим методом лікування раку вважалось оперативне втручання, далі йшла хіміотерапія, і останнім за ефективністю методом вважався променевий вплив, то в останні роки ситуація змінилась. Завдяки технічним досягненням, радіотерапія в онкології вийшла на якісно новий рівень. І зараз вона може використовуватись у 95% випадках розвитку злоякісних новоутворень. Сучасне обладнання для проведення радіонуклідної діагностики та променевої терапії є на базі профільного відділення у Міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги.

Що таке променева терапія?

Променева терапія – це використання радіації для лікування новоутворень та деяких непухлинних захворювань. Здебільшого, променева терапія використовується для лікування злоякісних пухлин. Відомо, що здорові тканини та клітини злоякісних новоутворень мають різну радіочутливість. Пухлинні клітини діляться активніше, ніж здорові. Тому опромінення впливає на них згубно. Щоправда, пошкоджуватись можуть і здорові клітини, які потрапляють в зону опромінення. Втім більшість таких клітин здатна відновлюватись після опромінення.

Завідувачка відділення променевої терапії КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР Надія Ярошенко додає: «Ігнорувати можливе радіаційне ушкодження нормальних тканин під час променевої терапії, особливо життєво важливих органів, неприпустимо, оскільки ускладнення променевої терапії можуть бути настільки клінічно значимі, що стають чинником або нестерпного зниження якості життя, або смерті пацієнта. Тому головним завданням для наших радіаційних онкологів при плануванні лікування кожного конкретного хворого є забезпечення підведення до пухлини максимально можливої дози, що обовзяково перевищує її радіорезистентність, і одночасне зниження нижче порогових значень дози в здорових тканинах».

Для яких видів раку використовується променева терапія?

Ця терапія використовується для лікування багатьох видів онкологічних хвороб. А для певних пацієнтів променева терапія є єдиним методом лікування, який ї потрібен.

Опромінення може використовуватись як самостійний метод лікування. Іноді його проводять перед оперативним втручанням для зменшення розмірів пухлини або після хірургічного лікування для повного винищення ракових клітин, що залишились. Часто променева терапія використовується спільно з протипухлинними ліками (хіміотерапією).

Навіть у тих пацієнтів, яким неможливо видалити злоякісне новоутворення, опромінення дозволяє зменшити його розміри, послабити больові відчуття та покращити загальний стан.

Методи дистанційної променевої терапії у Лікарні швидкої допомоги

На базі відділення променевої терапії 5-ої лікарні застосовують різні методи дистанційної радіотерапії. Їх три:

  • Поверхнева (короткодистанційна) ікс-терапія. Найкраще підходить для опромінення пухлин шкіри. При цьому можна отримати потрібну терапевтичну дозу опромінення в уражених тканинах з одночасним мінімальним опроміненням тканин, розташованих поза патологічним процесом. Саме тому такий режим опромінювання має також назву поверхнева рентгенотерапія.
  • Ортовольтна (дальнодистанційна) ікс-терапія. Цей метод застосовується за умови залягання патологічно змінених тканин чи пухлини на глибині до 50 мм. На сьогодні ця терапія може використовуватись і для лікування широко спектру незлоякісних хвороб: гнійних хірургічних гострих і хронічних процесів (флегмон, абсцесів, карбункулів, фурункулів), запальних захворювань кісток і суглобів, флебітів, панариціїв, гідраденітів. Здійснюють також профілактичне опромінення після диссекції келоїда чи саркоми мяких підшкірних тканин для запобігання рецидиву та багато іншого.
  • Телегамматерапія (дистанційна гамма-терапія). Процедура виконується на спеціальному кобальтовому апараті. Оскільки його енергія випромінення відносно невисока, він використовується наразі для лікування голови та шиї, легень, молочної залози, стравоходу, прямої кишки і як адювантна променева терапія після видалення мякотканинних пухлин підшкірної клітковини на тулубі з метою профілактики рецидиву. 

Директор Лікарні швидкої допомоги Дмитро Івченко також додає: «У відділенні променевої терапії Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги пацієнти, окрім лікування, можуть пройти радіонуклідне обстеження, важливе для встановлення точного діагнозу. А отримати лікування тут можна в стаціонарному чи амбулаторному режимі під ретельним контролем професійних лікарів».

Розташоване відділення за адресою: вул. Перемоги, 80, у дворі хірургічного корпусу – одноповерховий радіологічний корпус. Записатись на консультацію можна за телефоном +38(095)153-55-55.