6 липня у світі вшановують кардіологів. Це медичні фахівці, які опікуються людською серцево-судинною системою, яка невпинно працює протягом всього життя. Відтак і знос цієї «транспортної» системи суттєвий. А серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності в Україні, особливо серед чоловіків. Що потрібно знати, аби попередити серйозні проблеми із серцем та судинами – про це розказав завідувач відділення кардіології Лікарні швидкої допомоги Андрій Брік…

 

До категорії серцево-судинних захворювань відносять такі розповсюджені патології - ішемічна хвороба (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичної артерії, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання та серцева недостатність.

Найчастіше причиною цих захворювань, які приводять пацієнтів до відділення кардіології, є їхні власні нездорові звички: куріння, брак фізичної активності, неправильне харчування та надмір алкоголю. Суттєво знизити ризик серцево-судинних хвороб можна, якщо змінити підхід до власного життя.

Які кроки допоможуть зберегти здоров’я серця?

  • Кинути курити. Куріння – одна з головних причин серцево-судинних захворювань. Найкраще рішення, яке ви можете прийняти для здоров’я свого серця – кинути курити. Протягом 2-х років після відмови від тютюну значно зменшується ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знижується до рівня некурця. Пам’ятайте, що пасивне куріння також шкідливе для серця.
  • Бути активними. Регулярна фізична активність зменшує ризик серцево-судинних хвороб. Рекомендується приділяти принаймні 30 хвилин фізичній активності 5 разів на тиждень. Сюди можна зарахувати гру, ходьбу, хатню роботу, танці. Спробуйте бути активнішими щодня: можна піднятися сходами замість ліфта, прогулятися пішки, з’їздити у справах на велосипеді замість авто. Додаткова мотивація займатися спортом з’явиться, якщо залучити до занять сім’ю та друзів. Можна завантажити додаток для тренувань і слідкувати за своїми успіхами. Але, перш ніж зайнятися спортом, рекомендовано порадитись з лікарем.
  • Слідкувати за своєю вагою. Зайва вага підвищує ризик серцево-судинних захворювань.
  • Дотримуватись збалансованого здорового харчування. Рекомендується вживати менше продуктів з високим вмістом насичених жирів, які можуть підвищити рівень холестерину в крові. Намагайтеся їсти рибу двічі на тиждень – це прекрасне джерело омега-3 жирних кислот, дуже корисних для серця. Щоб кров’яний тиск був у нормі, вживайте менше солі – додавайте менше під час приготування їжі і не досолюйте страви за столом. Вживайте цільнозерновий хліб, каші з цільного зерна. Також приділяйте увагу овочам та фруктам. А коли купуєте продукти в магазині, звертайте увагу на інформацію про вміст калорій, жиру, цукру і солі. І звісно вживайте менше алкоголю. По-перше, він калорійний. А по-друге, його надмірне вживання збільшує ризик серцево-судинних захворювань.
  • Намагайтеся знизити вплив стресових ситуацій. Стрес та тривожні стани більш ніж у 2 рази збільшують ризик серцево-судинних захворювань, а у разі хвороби - ускладнень та смерті.
  • Контролюйте рівень цукру в крові. Високий рівень цукру в крові мають понад 2 млн українців, половина з яких не знають про це і, відповідно, не отримують необхідного лікування.
  • Контролюйте артеріальний тиск. Кожен третій українець має підвищений артеріальний тиск і часто не знає про це. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба) виявляється у 25% дорослого населення України і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.

Таким чином, на багато «традиційних» серцево-судинних факторів можна позитивно вплинути шляхом зміни способу життя. Це приведе до зниження ризику виникнення серцево-судинних захворювань у майбутньому. Пам’ятайте, що нездоровий спосіб життя (погане харчування, відсутність фізичної активності і дія тютюну) в результаті призводить до фізіологічних і метаболічних порушень, включаючи гіпертонію, дисліпідемію і ожиріння, які сприяють розвитку атеросклерозу.

А людям після 45 років рекомендовано проходити профілактичні обстеження раз на рік. Це допоможе виявити схильність або хворобу на ранній стадії та почати вчасне лікування за потребою.

Бережіть себе та своїх близьких і будьте здорові!